Peloponez

Każdego lata Peloponez odwiedzają miliony turystów, których przyciąga słoneczna pogoda, wielokilometrowe piaszczyste plaże, osobliwości natury oraz pozostałości budowli z czasów starożytnych. To właśnie tutaj powstawały początki cywilizacji europejskiej i na każdym kroku możemy odkryć jakąś historię. Peloponez to idealne miejsce na grecki urlop i nie sposób nie pokochać tego miejsca. Gdzie w takim razie jest Peloponez i co możemy tam zwiedzić?

Grecję możemy podzielić na 3 części: kontynentalną, Peloponez i liczne wyspy. Półwysep Peloponez jest oddzielony od reszty Grecji Kanałem Korynckim i jednocześnie jest najdalej wysuniętą na południe częścią kontynentalną Grecji. Od strony wschodniej otoczony jest Morzem Egejskim, a od zachodu Morzem Jońskim, natomiast na północy Zatoka Patraska wraz z Koryncką odcinają go od reszty kraju. Specyficzny kształt lądu o „trzech palcach” wchodzących w głąb Morza Śródziemnego zapisał się w naszej świadomości jako kształt Grecji. Linia brzegowa jest silnie rozczłonkowana, dowodem są liczne mniejsze półwyspy i zatoki. Jest to obszar bardzo zróżnicowany, począwszy od nizinnego, poprzez wyżynny oraz górzysty z najwyższym szczytem Profitis Ilias w paśmie Gór Tajget 2407 m n.p.m. Zielone otoczenie oraz płaskie wybrzeża z przepięknymi, długimi plażami oraz krystalicznie czystą wodą sprawiają, że wiele turystów powraca tu rok rocznie.

Teren Peloponezu zajmuje powierzchnię około 21,5 tys. km². Na poznanie tak wielkiego obszaru potrzeba dużo czasu, a każdy może tu znaleźć coś dla siebie. Imponujący jest fakt, iż na tym sporej wielkości obszarze dochodziło do najważniejszych wydarzeń w historii Grecji. Pomiędzy malowniczymi wzgórzami, w otoczeniu śródziemnomorskiej roślinności, są ukryte monumentalne zabytki z czasów starożytnych. Jednym z najważniejszych miejsc Półwyspu Peloponez są Mykeny, będące ośrodkiem starożytnej kultury mykeńskiej. Kolejnymi ważnymi miejscami, które przybliżają nam historię naszej cywilizacji są Korynt, Sparta oraz znana wszystkim Starożytna Olimpia.

Północno-zachodni Peloponez to teren górzystej Achaji i nizinnej Elidy z długimi plażami. Achaja jest regionem, w którym jest największa produkcja wina w Grecji. Niedaleko Patry znajduje się najstarsza w Grecji winiarnia Achaia Clauss, gdzie powstało słynne wino Mavrodaphne. Godna uwagi jest również Patra, największe miasto półwyspu. Znajdują się tu liczne zabytki, potężna Bazylika Św. Andrzeja oraz Muzeum Archeologiczne z bogatymi zbiorami z czasów antycznych i panowania Rzymian.

Sama Elida to miejsce powstania igrzysk panhelleńskich i jest to najpopularniejszy obszar Peloponezu ze względu na znajdującą się tu Starożytną Olimpię. Olimpia była najsławniejszym miejscem kultu Zeusa i miejscem igrzysk olimpijskich od 776 r.p.n.e. Obecnie możemy tu podziwiać pozostałości potężnych świątyń, licznych obiektów sportowych, skarbców. Znajduje się tu, jedno z najważniejszych w Grecji, Muzeum Archeologiczne z eksponatami z czasów neolitu oraz pozostałościami po warsztacie Fidisza, ponieważ to tutaj stworzył potężny 12-metrowy posąg Zeusa, czyli jeden z siedmiu cudów świata antycznego.

Będąc w tej części półwyspu warto dodatkowo zwiedzić górskie miasteczko Kalavrita, jedną z najpiękniejszych jaskiń Europy tj. Jaskinię Jezior, Park Narodowy Strofilias z rozległymi lagunami oraz bogatą fauną, przepiękne Wodospady Neda oraz najlepiej zachowaną świątynię Bassaj (Świątynia Apollona Ekipuriosa). Zachodni Peloponez jest doskonałą bazą wypadową do rejsu na Wyspy Jońskie między innymi na Zakynthos i Kefalonię, stąd jest również blisko do portowego miasteczka Nafpaktos, które znajduje się po drugiej stronie Zatoki Korynckiej. 

Zachodni Peloponez oferuje wypoczynek na rajskich plażach (szczegółowy opis plaż znajduje się TUTAJ)Tutaj są najpiękniejsze zachody słońca, a idealne warunki pogodowe zachęcają do zwiedzania.

Wschodni Peloponez

Kraina Agamemnona, króla Myken od których to zaczerpnięto nazwę jednej z najstarszych cywilizacji, czyli mykeńskiej. Znajdziemy tu liczne pozostałości potężnych twierdz jak na przykład Tiryns i Argos oraz najlepiej zachowany amfiteatr w Epidauros, miejsce kultu Asklepiosa. Tutaj w przepięknym mieście Nafplio znajdowała się pierwsza stolica nowożytnej Grecji, nad którym górują imponujące pozostałości twierdzy Palamidis. Szczególną uwagę należy zwrócić na sam Korynt, niegdyś najbogatsze miasto starożytnej Grecji, oraz sam Kanał Koryncki, który oddziela Półwysep Peloponez od reszty lądu. Nie możemy również zapomnieć o Nemei oraz Ishtmos gdzie regularnie odbywały się igrzyska panhelleńskie.

 

Południowy Peloponez

To Lakonia, czyli kraina słynnej militarnej potęgi Sparty oraz urodzajna Messenia zielona od gajów oliwnych. Mesini to również ogromny kompleks starożytnego miasta, które prężnie rekonstruowane przez archeologów pozwala nam podziwiać dorobek tamtych czasów. Stolicą tego regionu jest Kalamata, w której zwiedzić możemy między innymi frankijski zamek, z którego rozpościera się panorama całego miasta oraz okolic. Ciekawą architekturę z tego okresu możemy podziwiać również w majestatycznej Monemwasi, która powoduje, że niejeden zakochał się w tym miejscu. Nie możemy również zapomnieć o imponujących i rozległych ruinach bizantyjskiego miasta Mistra, które znajduje się zaledwie 5 km od Sparty. Jeśli interesują Was fortyfikacje to koniecznie musicie zwiedzić Methoni i Koroni zwane „oczami Wenecji”.

Południe to również urzekająca przyroda, to Wodospady Polylimnio mieniące się turkusową wodą, pośród tropikalnej zieleni. Niedaleko stąd znajduje się jedna z najpiękniejszych greckich plaż, czyli Voidokilia w kształcie litery omega. Stąd już na „rzut beretem” do Pylos, czyli miasta Nestora i jego słynnego pałacu.

Południe to przede wszystkim surowe i magnetyzujące Mani z licznymi wieżami mieszkalnymi, zdobiącymi wzgórza i historia walecznych Greków. Tutaj znajduje się malownicze miasteczko Areopoli oraz fantastyczna Jaskinia Dirou, przez którą możemy przepłynąć małymi łódkami niczym do Hadesu.

 

Olśniewająca przyroda, doskonała pogoda oraz możliwości poznania Peloponezu na różne sposoby sprawiają, iż turyści chętnie tu przyjeżdżają i spędzają swoje greckie wakacje. Peloponez skrywa w sobie wszystko co najlepsze i wszystko co niezbędne do udanego wypoczynku. Bajeczne plaże i niesamowite zabytki, które zachwycą niejednego podróżnika. Peloponez to prawdziwe serce Grecji, którego bogactwo zachwyca i skłania ku kolejnym powrotom do tego raju na ziemi…

 

Ukształtowanie terenu i klimat Peloponezu

Większość Peloponezu to teren górzysty, występują tu głębokie kaniony i długie półwyspy uformowane przez góry na południu i na wschodzie oraz długa i wąska Zatoka Koryncka na północy. Łańcuch gór Peloponezu przekracza  wysokość  2000 metrów n.p.m. z najwyższym szczytem Profitis Ilias 2407 m n.p.m. w pasie Gór Tajget i jest gęsto porośnięty lasem, z wyjątkiem południowo-wschodnich przylądków, w szczególności obszaru Mani. Przez większość roku najwyższe szczyty gór są pokryte śniegiem. Rozpościerają się one od północy na południe, a u ich podnóży roztaczają się żyzne równiny, piaszczyste plaże i piękne zatoki. Wachlarz naturalnych i geograficznych uwarunkowań  jednego z najbardziej rolniczych obszarów jak doliny rzeki Pinios w Elidzie, Pamisos w Messeni i historycznej Eurotas w Lakonii przyczyniają się do szerokiej i zróżnicowanej uprawy warzyw, oliwek i drzew cytrusowych.

Klimat Peloponezu na wybrzeżu i w niższych partiach to typowy śródziemnomorski, z ciepłym suchym latem i łagodną deszczową zimą. Określenie „suche lato” odnosi się do ilości dni deszczowych, gdyż na wybrzeżu wilgotność powietrza jest bardzo wysoka. Średnia temperatura powietrza za dnia w okresie letnim to 30°C.  

Wszystkie kurorty turystyczne wraz z hotelami znajdują na wybrzeżu i tu latem możemy spodziewać się przyjemnej i orzeźwiającej bryzy morskiej szczególnie nocą, gdy temperatura spada do 20°C. Temperatura wody morskiej w szczycie sezonu letniego wynosi 25°C. Najpewniejsza pogoda na wczasy jest w okresie od czerwca do września, gdy opady są tu znikome lub nie występują w ogóle. Najlepsza pogoda na zwiedzanie to okres wiosny oraz jesieni, ponieważ wtedy upały nam nie doskwierają.

Średnia temperatura powietrza zimą za dnia to około 15°C. Zima to okres intensywnych opadów deszczowych, szczególnie w miesiącach styczeń i luty. Centralna górzysta część, czyli obszar Arkadii ma wyraźny kontynentalny klimat z mroźnymi zimami i sporą ilością śniegu. Klimat występujący na najwyższych szczytach gór, tych powyżej 1800 metrów, przypomina arktyczną tundrę, gdzie śnieg leży, przez co najmniej 4 miesiące w roku.

 

 

 

Kontakt telefoniczny

 

 +48 791 555 559 

W godzinach 9:00 - 21:00

Napisz do nas

 info@heliostours.pl

Napisz do nas